Szukaj

LED - Luksus Elektrycznego Dodatku, czyli skąd oszczędność i premia dla Twojego wzroku.

Bartosz, 13 grudzień 2020
LED - Luksus Elektrycznego Dodatku, czyli skąd oszczędność i premia dla Twojego wzroku.

Czym jest właściwie światło?

Światło w rozumieniu fizycznym jest promieniowaniem elektromagnetycznym widzialnym, zdolnym do wywoływania u człowieka i zwierząt bezpośrednich wrażeń wzrokowych z których wynika widzenia. Fale elektromagnetyczne klasyfikujemy według ich częstotliwości lub ze względu na ich długość. Długość fali jest to wartość rozumiana jako odległość dzieląca dwa sąsiadujące ze sobą punkty, w których pole elektryczne i magnetyczne jest dokładnie takie samo. Pomiędzy obiema tymi wielkościami istnieje stała zależność – im większa częstotliwość fali, tym mniejsza jest jej długość. Pamiętajmy, że promieniowanie optyczne to tylko jeden z typów promieniowania elektromagnetycznego. Fale o różnych długościach różnią się cechami charakterystycznymi i odmiennym zastosowaniem (na przykład o mikrofale, fale radiowe czy promieniowanie gamma). Światło posiada cechy wspólne wszystkim falom elektromagnetycznym, - ma zarówno właściwości korpuskularne, jak i falowe (dualizmu korpuskularno-falowy).

Oznacza to, że fale światła podlegają zjawiskom takim jak:

  • odbicie: zmiana kierunku rozchodzenia się fali na granicy dwóch ośrodków (fala pozostaje w ośrodku w którym się rozchodzi),
  • dyfrakcja: zmiana kierunku rozchodzenia się fali, polegająca na ugięciu się światła na krawędzi przeszkody,
  • interferencja: wzmacnianie i wygaszanie fali w wyniku nałożenie się na siebie dwóch lub większej liczby fal.

Korpuskularnej (cząsteczkowej) natury światła dowodzą z kolei zjawiska jonizacji (energia jonizacji) i luminescencji (emitowanie fal świetlnych przez niektóre ciała bez promieniowania cieplnego) czy zjawiska fotoelektryczne, które tworzą się poprzez absorpcję światła.


Jak doszło do przełomu w oświetleniu?

Na początku diody półprzewodnicze wykorzystywane były do emisji fal podczerwonych w pilotach do urządzeń RTV.

Rewolucja jaka nastąpiła po odkryciu półprzewodników jako źródeł światła pozwoliła skupić się tylko na wytwarzaniu danej długości fali, przez co właśnie następuje redukcja zużycia energii. Źródła światła takie jak żarówki z tradycyjnym żarnikiem lub świetlówki emitują fale zarówno widzialne jak i niewidzialne. Do ich wyprodukowania potrzebna jest energia, jednak oko ludzkie wykorzystuje je czynnie tylko w określonej części (długości fal widzialnych). Fenomenem światła LED jest zawężenie emitowanych fal tylko do tych z zakresu widzialnego od 380 do 780 nm, co znacznie zwiększa sprawność (skuteczność) tego rozwiązania. Kolejnym czynnikiem jest temperatura pracy. Wolframowy żarnik nagrzewa się aż do 2900 stopni, natomiast dioda LED do 60 stopni Celsjusza. Zatem redukujemy ogrom energii, która przetwarzana była również na ciepło, a nie tylko światło.

W czasach, gdy w sklepach rządziły klasyczne żarówki z żarnikiem wolframowym dla określenia ich mocy, posługiwaliśmy się watami [W]. Wat to jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI, która informuje nas o tym, jak wiele energii zużywa dany produkt. Z kolei siłę strumienia świetlnego określa się jednostkami zwanymi lumenami [lm], które są jednostką strumienia światła w układzie SI i to ten parametr definiuje ilość światła ze źródeł LED. Powstaje zatem pytanie, jak dobrać światło LED, by uzyskać jasność porównywalną z tradycyjną żarówką o określonej mocy?

Tradycyjna żarówka z żarnikiem wolframowym produkuje 6 - 15 lm/W i dzięki temu parametrowi jesteśmy w stanie szybko przeliczyć odpowiednie zapotrzebowanie na strumień świetlny.

Ciężko jest określić dokładną ilość lumenów, jaką powinno się stosować, gdyż wszystko zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale także od wysokości sufitu, koloru ścian czy samego przeznaczenia.

Optymalnie, warto sugerować się poniższym zestawieniem, które pomoże w przybliżeniu ustalić moc jaka powinna być zastosowana w poszczególnych pomieszczeniach w domu lub biurze.


Pomieszczenie

Lm / m2 = lx

Kuchnia

200 - 400

Blat kuchenny

500 - 700

Łazienka

300 - 500

Pokój dzienny

200 - 400

Miejsce do czytania

400

Stanowisko pracy
biurowej

500

Korytarz

100 - 200

*PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie - Oświetlenie miejsc pracy - Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.


Pojawia się kolejna kwestia - diody LED potrafią świecić w wielu barwach, ale jak to jest możliwe?

Podstawowe barwy promieniowania takie jak niebieski, żółty, zielony, pomarańczowy i czerwony, w diodach LED powstają na skutek doboru odpowiednich materiałów półprzewodnikowych. Diody w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim, z natężeniem światła w odpowiednich proporcjach, umieszczone są bardzo blisko siebie i tworzą pełną paletę barw, którą płynnie regulujemy choćby pilotem.

Światło białe to mieszanina światła o różnych długościach fali elektromagnetycznej w podanym zakresie. Przeciwieństwem światła białego jest światło monochromatyczne, czyli jednobarwne. Charakteryzuje się ono jedną, ściśle określoną długością fali. Światło monochromatyczne zawiera fale magnetyczne o jednej i tej samej długości. Nie ulega ono rozszczepieniu. Przykładem może być światło laserowe, mające określoną barwę (czerwoną, zieloną czy niebieską).

W technologii LED barwę białą uzyskać możemy na dwa sposoby - poprzez mieszanie barw lub fluorescencję.

Pierwsza metoda wytwarzania białego światła LED jest oparta na zasadzie mieszania barw. Białe światło jest wytwarzane poprzez połączenie światła czerwonego, zielonego i niebieskiego o różnych długościach fali. Zaletą tej metody jest możliwość dostosowania barwa światła za pomocą sterownika i uzyskanie każdej barwy z palety. Zależnie od naszych preferencji, dioda może zatem wytwarzać zarówno światło białe, jak i kolorowe. Właściwość ta jest wykorzystywana na przykład w telewizorach LED, gdzie diody używane są do wytwarzania obrazu i podświetlenia tła.

Druga metoda staje się coraz bardziej popularna w przypadku zastępowania żarówek z żarnikiem. Na niebieską diodę LED nakładana jest cienka warstwa luminoforu. Niebieskie światło pobudza warstwę luminoforu do świecenia na żółto. Z połączenia żółtego i niebieskiego światła powstaje światło białe. Odcień białego światła może się różnić w zależności od grubości warstwy luminoforu. W ten sposób wytwarzane są różne odcienie światła białego takie jak ciepłe, neutralne lub chłodne białe. Temperaturę światła określamy kelwinem [K].


Kolejnym parametrem opisującym źródło światła jest CRI to skrót od anglojęzycznego terminu Colour Rendering Index i odnosi się do znormalizowanej wartości liczbowej z zakresu od 0 do 100. Wartość CRI mówi nam, czy obiekt oświetlony sztucznym źródłem światła jest postrzegany przez oko ludzkie równie dobrze, jak gdyby był oświetlony naturalnym światłem słonecznym. Przy czym barwy przedmiotów oświetlonych źródłem światła o określonym CRI są tym bardziej naturalne, im wartość CRI jest bliższa 100.

Według analiz przeprowadzonych przez producentów takich jak Philips czy Osram, wynika, że aby oddawanie barw otoczenia sztucznie oświetlonego było uznawane za dobre, wskaźnik CRI powinien wynosić więcej niż 80.

Pozostaje jeszcze kwestia - migotania światła, która niewidzialna jest bez użycia sprzętu pomiarowego, ale może być ona szkodliwa. Wiele źródeł światła wykorzystuje do działania prąd zmienny. W żarówkach i lampach LED za jakość światła i wszelkie inne parametry odpowiada jakość wykorzystanych elementów elektronicznych oraz wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne, które wymagają nakładów wiedzy i ciągłych badań. W tanich żarówkach LED producenci nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony przed tym problemem, ze względu na stosowanie uproszczonych przetworników prądu i stąd właśnie może się pojawić m.in. tak niepożądany efekt, jak pojawia się migotanie. Migotające diody LED zakłócają naturalne reakcje oczu, szczególnie podczas czytania, co dodatkowo obciąża mózg, który odruchowo stara się kompensować niekorzystny wpływ nieustających zmian intensywności światła. Może być to przyczyną szybkiego znużenia, uczucia zmęczenia, a nawet silnej migreny.

Światło oprócz pierwotnej funkcji umożliwiającej nam egzystencję wpływa również na nasz nastrój. Odpowiedni dobór iluminacji świetlnych pozwala na uzyskanie harmonii i warunków odpowiednich do tego co chcemy robić. Poprzez zastosowanie barwy ciepłej jesteśmy w stanie zbudować poczucie bliskości, spokoju, bezpieczeństwa, i wprowadzić stan relaksu, spokoju, rozluźnienia. Oświetlenie o barwach neutralnych lub chłodnych, bowiem pobudza do aktywności, zwiększa koncentrację i skupienie uwagi. Jest to światło także bardziej adekwatne do pomieszczeń modernistycznych, nowoczesnych o minimalistycznym wystroju.

W Deskwise podczas doboru oświetlenia Ambient LED chcieliśmy stworzyć coś unikatowego, co będzie najwyższym standardem w swojej klasie, a przede wszystkim będzie bezpieczne dla użytkownika i jego wzroku.

Nasze profesjonalne oświetlenie LED bazuje na instalacji 24V, dzięki czemu uzyskujemy silniejszy strumień świetlny, niż produkty 12V., taśma generuje znacznie mniej ciepła, a to skutkuje dłuższą żywotnością w stosunku do tańszych odpowiedników, a kolory nie tracą nasycenia wraz z upływem czasu. Nasze Taśmy LED RGB pozyskiwane są od polskiego producenta, a ich skład nie zawiera szkodliwych pierwiastków, które spotykane są w produktach z Azji, czy bliskiego wschodu. Poprzez zastosowanie zasilacza oraz sterownika z górnej półki niwelujemy do minimum występowanie migotania oraz nadmiaru światła niebieskiego. Ambient LED daje nam możliwość uzyskania dosłownie każdego koloru z palety barw, regulacji natężenia i wprowadzania wszelkich zmian z każdego miejsca w pokoju bez „celowania w biurko z elektryczną regulacją wysokości”. Wszystko to za sprawą radiowego pilota dotykowego lub aplikacji mobilnej. To doskonały przywilej, ponieważ kolor i jasność świecenia możesz dostosować do swojego nastroju oraz czynności, którą zamierzasz wykonywać. Dodatkowo światło może być emitowane na ścianę lub podłogę, a wybór zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji.


Światło jest jednym z najważniejszych czynników oddziałujących na człowieka. Dostarcza nam witamin, dba o wzrok i potrafi uchronić nawet przed bakteriami. Dlatego najważniejszym jest jego mądry dobór. Przy wyborze biurek z oświetleniem Ambient LED, dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, możesz być pewny, że to najlepszy wybór.

.

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Zamawiam i płacę